Ušetrite na prevádzke domu už pred začatím stavby
Myslíte si, že nízke prevádzkové náklady domu ovplyvňuje iba vhodný zdroj kúrenia či zateplenie? Úspora na nákladoch začína ešte dávno predtým. Už pri prvotnej myšlienke, ako a kde bývanie zrealizovať.
Premyslite si veľkosť domu a umiestnenie izieb
Voľakedy sa zvykli stavať dvojgeneračné domy, ktoré mali veľa priestoru, ale málo izieb a presne na to si dajte pozor. Ešte pred kúpou pozemku myslite na to, koľko priestoru využijete a či sa o desať rokov v dome nebudete naháňať. Pre každého sú počet a veľkosť izieb, ako aj chodby, balkón či terasy individuálnou záležitosťou. Aj atypické izby vieme doladiť do maximálnej úspornosti a dať dizajnu šmrnc.
Pozemok je základ
Určite viete, že je pri výbere priestranstva na bývanie rozdiel medzi rovinou a svahovitým pozemkom. Ak sa pozeráte po katalógových návrhoch, tie sú prispôsobené na osadenie na rovinatom teréne. Na šikmej alebo inak upravenej ploche sú väčšinou nutné zásahy do projektu, čo si vyžaduje financie navyše. To ale neznamená, že atypická plocha je zlá, ba je z nej možné spraviť jedinečné a zaujímavé prostredie, ale iba s návrhom od architekta, ktorý naplno zohľadní jej danosti. Okrem sklonu pozemku záleží aj na prístupe k inžinierskym sieťam, lesnatosti okolia či na tienení od susedov.
Aby bolo v dome dostatok slnka, obytné miestnosti by mali byť na južnej strane a menej často využívané, ako pivnica, komora, kde nie je natoľko potrebné teplo a svetlo, na severnej. Orientácia na južnú stranu môže však pri vysokých teplotách príliš prehrievať interiér, a preto je vhodné ho správne tieniť.
Sklenené plochy na správnej strane šetria náklady
Pri realizácii domu C2 sme klientom poradili veľkú presklenú časť fasády, vďaka ktorej bude nízke slnko v zimných mesiacoch interiér príjemne hriať. Naopak, konzoly, ktoré ju kryjú, dokážu v horúcich mesiacoch zachytiť slnečné lúče, a tak pomôcť ušetriť náklady na klimatizáciu. Takýto optimálny pomer tienenia vieme dosiahnuť pomocou počítačovej simulácie, ktorá zobrazením pohybu slnka počas celého roka umožní určiť klientom riešenie na mieru.
Nadštandardná tepelná izolácia
Zateplenie domu už dnes nie je len možnosťou, ale ak chcete ušetriť, aj povinnosťou. Úsporné vyhliadky sľubujú hrubšie izolačné vrstvy. Štandardne sa napríklad strecha zatepľuje 20 cm materiálom, ale ak sa hrúbka navýši o 10 cm, dosiahne sa omnoho lepší efekt úspory a cenovo vás to nevyjde o veľa drahšie.
Alternatívne zdroje kúrenia
Keďže solárne panely produkujú teplo zo slnka, aj ich reálne využitie závisí najmä od množstva slnečného žiarenia a vonkajšej teploty. Všeobecne platí, že pri ideálnych vonkajších podmienkach dokáže 1m2 solárneho kolektoru zabezpečiť ohriatie 100 l vody na teplotu približne 55° C. V zime sa prirodzene teplota ohriatej vody zníži.
Na ohrev vody aj na vykurovanie sa tiež používajú fotovoltaické články. Kremík, ktorý obsahujú, uvoľňuje prostredníctvom slnka elektróny, a tak vyrába napätie.
Najčítanejšie
- Čo je to HSV, PSV, VV, položkový rozpočet
- Dá sa vytvoriť skvelý projekt domu na netypickom pozemku?
- Stavba domu od A po Z - 2.časť
- Stavba domu od A po Z - 1.časť
- Stavba domu od A po Z - 3.časť
- Detská izba
- Krb alebo kachľová pec
- Tipy ako netypicky využiť rastliny v interiéri
- Minimalistická noblesa interiéru. 6 spôsobov, ako ju vytvoriť
- Niekto to rád klasické