Minimalistická noblesa interiéru. 6 spôsobov, ako ju vytvoriť

Vždy sú to len metre štvorcové. Či ich je 25, alebo 100. Ak nemáte v rukách správne tipy, potenciál priestoru môžete potlačiť v oboch prípadoch.

Keď je priestor veľký, umením je z neho spraviť útulné miesto, keď je zase príliš malý, výzvou je skĺbiť na malom kúsku spálňu, obývačku a kuchyňu do jedného. V súčasnej dobe stúpajúcich nájmov a bytov leží na pleciach mnohých ľudí dilema, ako zohnať cenovo dostupný byt, z ktorého si môžu spraviť pre seba jedinečné miesto. Rozhodujú sa medzi veľkosťou, polohou, ale aj charakterom priestoru.

Keď pristúpime k rozhodnutiu, že na začiatok nám stačí jedna izba s malou rozlohou, musíme balansovať medzi funkčnosťou, praktickosťou, aby sme sa v nej necítili stiesnene a nepríjemne. S niekoľkými tipmi však viete spraviť aj z rozlohy 5 * 5 geniálne miesto na bývanie, ktorému nebude chýbať taká prostá noblesa.

1. Svetlo rozmiestnite strategicky

Základom je, samozrejme, zohľadňovať svetelné podmienky bytu, respektíve izby už pri kúpe alebo prenájme. Umelé svetlo má úžasnú schopnosť opticky zväčšovať malú miestnosť. Lepšie ako mať v strede stropu len jedno centrálne osvetlenie je rozmiestniť viaceré zdroje po celej izbe. Okrem lampy sa môžete prikloniť k podsvieteniu pracovného stola alebo usporiadaniu svetelných zdrojov do rohov miestnosti. Takto bude celok pôsobiť väčšie a bude mať šmrnc.

2. Vyvarujte sa tmavých farieb

Farby, tie sú psychologickou hrou pre našu dušu, ale aj pre priestor. Každá farba má silu umocňovať veľkosť priestoru alebo ho naopak tlmiť. Pri tmavých farbách platí, že robia skôr to druhé. Preto sa im pri návrhu menšieho priestoru vyhýbajte. Zvoľte skôr svetlomodrú, zelenú, svetlosivú alebo neutrálnu farbu.

3. Posteľ nemusí byť viditeľná. Schovajte ju

Miesto na spanie zaberá veľa miesta. Ale keď sa chcete vedieť na posteli hýbať, prípadne bývate s partnerom, budete ju chcieť mať primerane veľkú. Ako zosúladiť pohodlie pri spaní s komfortom v izbe? Jednoducho. V týchto prípadoch sa posteľ cez deň schováva a stáva sa z nej sedačka. Na noc ju ľahko vytiahnete. Zaťahovať sa môže aj nahor tak, že sa schová do obývacej steny. Možností je veľa a finálny výsledok záleží od konkrétneho charakteru interiéru. Pozrite si rôzne príklady ako riešiť skrytú posteľ:






4. Zrkadlo je oknom do veľkoleposti interiéru

Obzvlášť, keď má vaša izba nízky strop, obrovské zrkadlo v nej vynikne. Najlepšie také, ktoré siaha od podlahy až po strop. Stačí aj to, keď ho umiestnite za nábytok, napríklad stôl, a bude mať rovnakú šírku ako tento kus nábytku. Pre nižšiu investíciu môžete usporiadať niekoľko menších zrkadiel na jedno miesto na stene a zosúladiť ich farebne podobným rámom.


5. Malá izba rozdelená na zóny

Nerobí sa to tak len na veľkom „placi” v otvorenom priestore, ale tento trik funguje aj na niekoľkých metroch štvorcových. Jednak s rastlinami, stenami alebo poličkami. Keďže máte málo priestranný interiér, potrebujete vytvoriť dojem, že v ňom nájdete všetko – aj spálňu, obývačku či pracovňu. Oddeľte si pracovnú časť so stolom od tej relaxačnej, kde umiestníte posteľ a sedačku. Nábytkom na mieru dosiahnete dojem dvoch miestností v jednej izbe.

6. Dvojposchodový

Ani neviete, čo dosiahnete vyvýšením jednej časti bytu nad druhú, teda vytvorením tzv. pódia. Vydarený ťah sa podaril architektom v parížskom byte s rozlohou 16 m2, v ktorom vytvorili na vyvýšenej časti bytu kuchyňu, jedálenský pult a kúpeľňu. Pod pódiom sa nachádza obrovská, miesto nešetriaca posteľ, ktorá sa cez deň mení na sedačku, pretože sa zasúva pod pódium. V byte takisto nechýba pracovný kútik a množstvo úložných priestorov na stenách alebo v kuchyni. To je plus aj preto, lebo v malo byte vynikne neporiadok trikrát viac ako vo veľkom.

 

Rozloha nie je pri šikovných nápadoch až taká rozhodujúca. Pri investícii do funkčných prvkov a skúseností odborníkov vás môže naopak odlíšiť a spraviť vaše bývanie ukážkou minimalistickej noblesy.

 

Máte aj vy návrhy na zväčšenie málo priestranného interiéru? Podeľte sa s nami o názory v komentároch nižšie.