Krb alebo kachľová pec

Nechceme sa púšťať do podrobných špecifikácii jednotlivých systémov. Na to niesme odborne ani zdatní. Skôr chceme z pohľadu architekta ozrejmiť zásadné princípy pre bežného človeka, ktorý sa neorientuje v téme.

To aký systém v dome využiť, či krb, či kachľovú pec závisí od konkrétnej situácie. Aké sú Vaše predstavy a požiadavky. Či chcete dosiahnuť aby krb, či pec boli primárnym zdrojom vykurovania, alebo chcete aby spĺňal hlavne estetickú funkciu s občasným prikúrením.
Dôležité je, akú potrebu tepla má daný dom (to je riešené v projekte domu v časti vykurovanie).
Ďalej aký je v dome zvolený iný systém vykurovania a prípravy teplej vody (plynový alebo elektrický kotol, tepelné čerpadlo, solárne panely, atď).
Aké sú proporcie a dispozícia domu, s tým súvisiace optimálne umiestnenie krbu či pece do priestoru a ich nadimenzovanie.
Toto všetko by sa malo premyslieť vo fázi projektovania domu, a k tomu ako sa rozhodnúť Vám zase pomôže architekt, ktorý rieši Váš projekt domu ako celok. Tu sa zase dostávame aj k téme, či katalógový rodinný dom alebo dom na mieru. Ale to sme rozobrali v samostatnom článku Katalogový rodinný dom alebo dom na mieru v našom blogu.

V jednom z našich interiérov sme použili krb ako dominantný prvok v dennej časti - oddelujúci obývaciu izbu od jedálne:

Hlavné rozdiely jednotlivých systémov:

Teplovzdušný krb – teplo z horenia prúdi priamo do priestoru okolo krbu.

Tento typ je vhodný len ako doplnkový zdroj tepla, skôr má využitie ako estetický doplnok. Teplo sa pri tomto systéme neakumuluje. Treba prikladať v podstate nonstop (každú 1 hodinu) ak chcete udržať teplo. Teplo prúdi do miestnosti, čiže sa víria prachové častice. Nerovnomerné rozloženie tepla v rámci priestoru. Je tu náročnejšie čistenie, usadzujú sa spaliny a je suchší vzduch.
Výhodou sú nízke náklady na realizáciu v porovnaní s ostatnými systémami (kachľová pec, hypokaust, ..) a rýchle nabehnutie tepla.
Teplovzdušný krb je ideálnym riešením napr. na chalupu, kde nebývate nonstop, prídete len dočasne, prikúrite si, máte romantiku. Alebo v rodinnom dome kde žijete nonstop, ale máte riešené primárne vykurovanie iným zdrojom (plyn, elektrika) a krb máte iba na občasné prikúrenie, alebo romantické posedenie alebo posedenie s priateľmi pri tlejúcom ohni v krbe.
Teplovzdušný krb sa nehodí do nízkoenergetických a pasívnych domov. Počas jeho prevádzky preniká do priestoru nárazovo veľké množstvo energie a keďže nízkoenergetické a pasívne domy majú cez svoju konštrukciu veľmi nízke tepelné straty, dochádzalo by k prekurovaniu a teda k tepelnej nepohode. Nepomôže ani rozvoz teplého vzduchu prieduchmi do ďaľších miestností ani možnosť regulovania výkonu.

Kachľová pec – ideálne využitie ako hlavný zdroj kúrenia v dome.

Ohnisko kachľovej pece je napojené na komín cez šamotové spalinové ťahy, v ktorých sa akumuluje teplo na niekoľko hodín. Takéto pece sa zpravidla dimenzujú na prikladanie dreva každých 8 – 12 hodín. Čiže na nepretržitú prevádzku stačí priložiť 2 krát za deň – ráno a večer.
Naakumulované teplo v konštrukcii pece následne vyžaruje do okolitého priestoru sálavým spôsobom, rovnomerne na všetky smery, v princípe tak ako slnečné žiarenie. Nevysušuje sa vzduch ako pri teplovzdušných krboch a nevíria sa prúdením tepla prachové častice. Čistenie je jednoduchšie ako pri teplovzdušných krboch, stačí 1 krát za mesiac. Kachľová pec má oproti krbu nízku povrchovú teplotu, čiže je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.
Kachľové pece sú vhodné aj ako primárny zdroj vykurovania pre nízkoenergetické a pasívne domy.
Nevýhodou kachľovej pece sú vysoké náklady na jej zrealizovanie a potrebuje viac priestoru, preto s ňou treba počítať už pri projektovaní Vášho rodinného domu.
O správne nadimenzovanie zariadenia sa postará kachliarsky majster a spolu s architektom navrhnú jeho optimálne riešenie do priestoru domu.


Možností krbov a pecí je samozrejme oveľa viac. Sú rôzne druhy, ktoré fungujú na rôznych     princípoch. My sme chceli v skratke ozrejmiť základné rozdiely vo fungovaní teplovzdušných krbových systémov a kachľových pecí. Podrobne sa dá dozvedieť viac o jednotlivých systémoch na stránkach firiem, ktoré sa tým zaoberajú. Najlepšie ísť na stránku Cechu kachliarov – www.cechkachliarov.sk, kde sa dá nájsť všetko potrebné.